Angina pectoris je jedním z projevů ischemické choroby srdeční způsobený poruchou koronárního průtoku. Jsou pouze dva hlavní příznaky stenokardie – bolest na hrudi a dušnost. 

Nemocné srdce nemůže pumpovat dostatečné množství krve a zásobit orgány kyslíkem, což vede k dušnosti. Bolest je odezvou samotného srdečního svalu na nedostatek kyslíku. Záchvat anginy pectoris je doprovázen těmito dvěma příznaky.

Při angině pectoris dochází k záchvatům stlačující bolesti na levé straně hrudníku, která může přecházet do levé ruky. Tyto záchvaty způsobují pocit úzkosti a slabost. Taková onemocnění jako jsou vysoký krevní tlak, obezita a diabetes mellitus přispívají k předčasnému rozvoji aterosklerózy a výskytu prvních symptomů stenokardie.

K příznakům anginy pectoris se může dojít v důsledku příliš vydatného jídla. Mějte také na paměti, že v poloze vleže srdce pracuje hůř, než v polohách vestoje nebo vsedě. Z tohoto důvodu nejčastěji stenokardie se dostavuje v poloze vleže. Někdy příznaky této choroby se začínají projevovat pod vlivem náhle změny teploty okolí. Obvykle při angině pectoris se zvyšuje krevní tlak a nemocný se pokrývá studeným potem a bledne.

Pokud záchvaty stenokardie nejsou spojené s fyzickou aktivitou a vyskytují se v noci, to je způsobeno nedostatkem kyslíku v těle. Nemocný má pocit, že zalyká se. Náhle se může dostavit panický záchvat. Příznaky anginy pectoris v mírné formě jsou krátkodobé. Záchvaty trvají maximálně 5 minut, pokud se posadit a vzít si lék. Čím delší záchvaty stenokardie, tím větší riziko infarktu myokardu. Ústup bolesti při tomto onemocnění lze urychlit podáním nitroglycerinu.

Při angině pectoris je nutné dodržovat následující základní pravidla:

1.Vyloučit ze stravy veškeré tuky živočišného původu.

2.Odmítnout  potraviny živočišného původu, které představují zdroj cholesterolu (obzvláště bohaté na cholesterol jsou mozek, vaječný žloutek, máslo, kysaná smetana, smetana, sýr, játra,  ledviny, kaviár).

3.Dvakrát denně mít procházky, vzavše se sebou tablety nitroglycerinu.

4.Aby se zabránilo záchvatům bolesti na hrudi je třeba brát lék před předpokládaným záchvatem.

5.Při provádění fyzické aktivity nebo práce, neměli byste se vysilovat ani fyzicky ani psychicky.

6.Nedoporučuje se stoupat po schodech nahoru, nosit závaží, procházet se venku na studeném větru.

7.Sledovat frekvenci a pravidelnost stolice a pokud je to třeba užít projímadlo.

8.Omezit spotřebu alkoholických nápojů, poněvadž alkohol narušuje metabolismus.

9.Zanechat kouření, poněvadž nikotin silně zužuje krevní cévy.

10.Pít čerstvé šťávy a výtažky z listů a květů hlohu (50-60 kapek po dobu 2 až 3 týdny).