Diabetes mellitus (DM) nebo cukrovka patří k nejčastějším zdravotním a sociálním problémům. Milióny lidí po celém světě trpějí cukrovkou. DM se řadí na třetí místo na světě po kardiovaskulárních a onkologických onemocněních. Podle různých zdrojů celosvětově je kolem 120 – 180 miliónů lidí, kteří mají diabetes.

Většina lékařů za hlavní faktor vyvolávající onemocnění pokládají genetickou predispozici pro diabetes. Britští vědci stanovili, že lidé narození na jaře (březen – květen) jsou k cukrovce náchylnější. To je způsobeno aktivitou chřipky a dalších virových infekcí na jaře a také tím, že v jarním období lidské tělo je oslabené a počet virových onemocnění roste.

V posledních letech se ukázalo, že pravděpodobnost vzniku onemocnění diabetem závisí nejen na dědičnosti, ale také na rase! Náchylní k této chorobě jsou převážně čersnoši. Černošská populace ve Spojených státech činí 36-37 miliónů, z nichž více než tři milióny mají cukrovku. DM nejčastěji postihuje ženy: čtvrtina starších černých Američanek trpí touto chorobou. Kromě toho k diabetu jsou náchylní američtí indiáni. Je také známo, že mezi nemocnými s DM jsou 10% až 15% lidí s diabetem 1.typu.

Cukrovka je metabolická porucha způsobená nedostatkem inzulínu (DM 1.typu) nebo sníženou citlivosti tkání v těle na působení inzulínu (DM 2.typu).

Příznaky diabetu

DM 1.typu nejčastěji vyskytuje u dětí a dospívající. 

Příčiny onemocnění: infekce, stresy atd. Příznaky: polyurie, snížení tělesné hmotnosti, silná žízeň. Diabetes 1.typu se léčí inzulínem.

DM 2.typu je obvykle diagnostikován když se objevily komplikace. Tímto typem diabetu trpějí lidé staršího věku. Obezita, špatná výživa a genetická predispozice nejčastěji způsobují cukrovku  2.typu. Mezi hlavní příznaky patří:

silná žízeň

sucho v ústech

pocit hladu (zejména po jídle)

časté močení

snížení hmotnosti

únava, slabost

pokles zrakové ostrosti

bolesti hlavy

špatné hojení vředů

svědění kůže, plísňové infekce

brnění a necitlivost rukou a nohou

Léčba diabetu

Nezoufejte, pokud máte tuto diagnózu. Sledování stavu těla, držení diety, mírné cvičení pomohou prožít plnohodný život.

Při cukrovce je důležité držet speciální dietu a omezit spotřebu cukru, medu, džemů a dalších sladkostí, sladkých bobulí a ovoci a také snížit konzumaci tučných, smažených, příliš kořeněných a slaných jídel, uzenin, konzerv a alkoholu.Váš jídelníček by měl obsahovat kuřecí maso, sójovou mouku, zeleninu, luštěniny, houby, hrušky, citróny, vlašské ořechy, lněný olej atd.