Je to paráda – pikantní smažený kousíček masa… Mňam mňam báječně chutná!.. ale žaludek si to tak nemyslí. Po pikantním a tučném jídlu začíná bolet žaludek, cítíte nevolnost a už nemáte na jídlo vůbec chuť. To ukazuje, že máte akutní gastritidu.

Gastritida je zánět žaludeční stěny. K tomu dochází působením chemických látek (nejen jídla, ale také léků) a bakterií Helicobacter pylori. K příčinám vzniku gastritidy také patří nadměrná konzumace alkoholu, kouření, nezdravé stravování (zvláště fast food). To je tím, že žaludeční šťáva je silnou kyselinou chlorovodíkovou. Žaludeční stěna je kryta epitelem, což chrání povrch žaludku před agresívním působením kyseliny. Když člověk často jí ostrá, slaná nebo pikantní jídla, žaludeční epitel se stává tenčí, buňky ztrácejí schopnost chranit před působením žaludeční šťávy a tak vzniká gastritida.

Formy gastritidy a symptomy

Gastritida se vyskytuje se ve dvou formách – akutní a chronické. Akutní gastritida se projevuje pocitem těžkosti v žaludku, náběhem ke zvracení, slabostí, průjmem (vyskytuje asi 4 až 8 hodin po ostrém jídle). Člověk bledne, má bílá povlak na jazyku, zvýšené vylučování slin, nebo naopak sucho v ústech.

Často se stává, že příznaky akutní gastritidy bývají nezřetelné, mírné a proto pacient se snaží tyto nepříjemné pocity přetrpět, aniž by šel k lékaři. Jinak gastritida nezmizí, ale přechází do chronické formy. Žaludeční sliznice je pořád zanícená. Pacienti s chronickou gastritidou občas mají pocit nevolnosti, sníženou chuť k jídlu, někdy kovovou chuť v ústech, často říhají. 

Při chronické gastritidě vylučování žaludeční šťávy je narušeno. 

Pokud žaludeční šťávy se vylučuje příliš mnoho, pacient trpí bolestí žaludku, nevolností, kyselým říháním, zácpami. Vetší náchylnost k tomuto onemocnění mají mladé muže. 

Gastritida s nízkou sekrecí žaludku (žaludeční šťávy se vylučuje příliš málo) se vyznačuje nevolností, kovovou chutí v ústech, zácpami a průjmem. Pokud se této onemocnění včas neléčí, dochází ke ztrátě chuti k jídlu, poklesu tělesné hmotnosti, rozvoji impotence. K tomuto typu onemocnění jsou náchylnější starší muži.

Prevence. Důležitou roli hrají vyvážená strava, zanechání pití tvrdých alkoholických nápojů a kouření. Je třeba pečovat o ústní dutinu a léčit onemocnění jiných břišních orgánů včas.