Infarkt myokardu (srdeční mrtvice): příznaky

Podle statistických údajů výskyt akutního infarktu myokardu u mužů ve věku nad 40 let se v různých zemích liší od 2 do 6 na 1000 obyvatel. Srdeční mrtvice je nejčastější příčinou smrti v Severní Americe a v Evropě. V samotném Německu infarktem trpí 280 tisíc lidí každý rok. 

Srdeční mrtvice se vyskytuje častěji u mužů ve věku 35-60 let. Vzácností je infarkt u žen mladších 50 let. Diagnóza infarktu myokardu ještě není rozsudek smrti. Problém spočívá v tom, že pouze čtvrtina nemocných je schopná rozpoznat její příznaky. Kardiologové říkají, že lékařská pomoc je nejefektivnější prvních 4 hodiny. Právě během tohoto období lze zabránit rozvoji závažných komplikací a tragédii. Je proto velmi důležité pochopit včas, co se děje s vaším srdcem.

Infarkt myokardu je akutní forma ischemické choroby srdeční. Srdeční mrtvice je odumření části srdečního svalu, které vede k závažné poruše kardiovaskulárního systému, což představuje přímé ohrožení života.

Pokud pacient měl nedávno cévní mozkovou příhodu (mrtvici) nebo srdeční infarkt, nesmí užívat léky na potenci Viagra, Cialis bez receptu apod.

Příčiny srdečního infarktu

Hlavní příčinou srdečního infarktu je porucha proudění krvi koronárními tepnami. 

Rizikové faktory:

1.Ateroskleróza

2.Věk (riziko vzniku infarktu myokardu a aterosklerózy se zvyšuje ve věku nad 40-50 let).

3.Arteriální hypertenze (zrychluje se rozvoj aterosklerózy a tím má nepříznivý vliv na srdeční stěny).

4.Kouření (způsobuje zúžení koronárních tepen a snížení dodávky krve srdečnímu svalu.

5.Obezita (urychluje rozvoj aterosklerózy, hypertenze a cukrovky).

6.Sedavý způsob života (způsobuje rozvoj obezity).

Příznaky srdeční mrtvice

Nejcharakterističtějším příznakem infarktu myokardu je bolest. Někdy nemocné si stěžují na pocit pálení. V typických případech bolesti jsou lokalizovány na levé straně hrudníku, za hrudní kostí, někdy v horní části břicha nebo pod lopatkou. Bolesti trvají déle než 30 minut.

Náhle klesá krevní tlak. Pokud nemocný trpí hypertenzí, krevní tlak stoupá a pak po několika hodinách či dokonce dnech klesá.

Zrychlení srdeční frekvence. Mohou se projevit pocit nevolnosti, zvracení, poruchy močení, studený pot. Nemocní prožívají strach ze smrti, cítí úzkost.

Prevence infarktu myokardu

1.Zbavení zlozvyků

2.Zdravá výživa

3.Aktivní životní styl