Nejčastější nemoci 21. století

Víte jaká nemoc se šíří mezi lidskou populací bez ohledu na věk, rasu a náboženské vyznání? Dokážete odpovědět bez dlouhého váhání? Je to tak, je takových nemocí hodně pro tak slabou a nepřizpůsobenou životu bytost jako člověk. Mezi nejčastější neduhy, na nichž si postěžují lidé po celém světě, jsou nachlazení, chřipka, nespavost, bolesti hlavy a bolesti zad. Navíc každá země má své „nejpopulárnější“ onemocnění.

Třeba z pohledu Afričana v Evropě a v Severní Americe lidé trpí „exotickými“ chorobami. Patří k nim především kardiovaskulární a onkologická onemocnění. V podstatě je to způsobeno špatným životním prostředím, konzumací velkého množství alkoholu, tabáku a potravin s vysokým obsahem cholesterolu. Jediný rozdíl spočívá v tom, že v západní Evropě hlavním rizikovým faktorem je vysoká tělesná hmotnost (nadváha) a hladina cholesterolu, ve výhodní Evropě – alkohol. Kolem 70% obyvatel Evropy má nedostatek vitaminu D v krvi, což zvyšuje riziko infekčních onemocnění, cukrovky a kostních onemocnění.

Obyvatelé Evropy trpí stále častěji kardiovaskulárními a respiračními onemocnění, rakovinou a cukrovkou, gastritidou a žaludečními vředy, mononukleózou, onemocněním štítné žlázy, aterosklerózou. Rovněž se zvyšuje počet nakažených virem HIV. Většina těchto onemocnění je spojená s takovými rizikovými faktory jako jsou kouření, alkoholismus, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, nadváha, nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny, nedostatek fyzické aktivity, nevyužívání antikoncepci.

V Evropě ženy středního věku stále častěji trpí depresemi a úzkostmi. Lékaři Starého světa  konstatují, že počet evropských žen středního věku postižených depresí se zvyšuje. Důvodem je v první řadě dvojí zatížení – kariéra a péče o domácnost a rodinu.

Kouření, alkoholismus, obezita a nedostatek pohybové aktivity jsou hlavní příčiny chronických onemocnění v Evropě.

Na těchto stránkách si můžete přečíst o některých z těchto nemocí, seznámit se s jejich příčinami, příznaky, způsoby léčby a prevencí.