Prevence kardiovaskulárních onemocnění se skládá ze souboru opatření, které jsou společné pro většinu z těchto chorob, ale některá onemocnění vyžadují individuální přístup. Probereme některá obecná doporučení. Kardiovaskulární onemocnění vzniká především na základě neuropsychické zátěže. Z tohoto důvodu snížení stresu je prvním krokem v prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Kupodivu „nejvýbušnější“ místo z neuropsychického hlediska je domov. Na pracovišti, kde jsou cizí lidé, snažíme se zadržet svoje negativní emoce, ale doma se chováme jinak a můžeme vychrlit zlobu a negativní emoce. Často nám odpovídají stejně. To vyvolává vzájemné urážky, napětí a… kardiovaskulární onemocnění. Kdyby lidé mohli změnit svůj vztah ke světu, být hodnější, počet srdečních problémů by byl nížší. Chovejte se přejícně, snažte se odpustit a zapomenout na urážky.

Nezbytnou součástí prevence kardiovaskulárních onemocnění je fyzicky aktivní životní styl. Patří sem sportování, dlouhé pěší procházky, plavání, turistika a jakákoliv fyzická aktivita, která přináší radost. Je také dobré vštěpovat zvyk na otužování: kontrastní sprcha, oblévání studenou vodou, chůze naboso ve sněhu, návštěva parní lázně nebo sauny apod. To posiluje cévní stěny a zabraňuje vzniku mnoha závažných onemocnění. Odpočinek by měl být plnohodnotný. Normální spánek by měl trvat  alespoň 8-10 hodin denně. 

Samozřejmě nemůžeme nezmínit takovou důležitou součást našeho života jako je výživa. Je dokázáno, že nadbytek tuků v naší stravě, příliš kořeněná a slaná jídla jsou hlavními příčinami nadváhy a mají špatný vliv na pružnost cév, čímž porušují krevní oběh. Některé potraviny tonizují organismus a ovlivňují kardiovaskulární systém. To jsou především čaj, káva a alkoholické nápoje, které bychom neměli nadměrně konzumovat.

Kouření má největší negativní vliv na kardiovaskulární soustavu. Kuřáci jsou náchylní skoro ke všem kardiovaskulárním onemocněním. O alkoholu můžeme mluvit, že třeba malé dávky vína příznivě ovlivňují funkce v organismu, ale kouření má pouze negativní vliv na lidské zdraví. Z tohoto důvodů se tak vřele doporučuje přestat s kouřením.