Děsivá zpráva: Pivo z Plzně zdraží. Prazdroj totiž zvyšuje cenu piva v lahvích a plechovkách. Vobchodech si tak můžeme připlatit až o korunu. Přitom za posledních 13 let půllitr piva zdražil o víc než pět korun! https://lekarna-eshop.com/

Toto je doslovná citace článku z deníku Blesk, který vyšel 30. srpna 2014. Podle něj se tak cena lahve piva v obchodech bude pohybovat kolem 23,30 Kč. Na vině je prý inflace.

Kolik stojí léky na bolest

Pokud si dáte pár piv v restauraci, vašemu zdraví to neprospěje, zaplatíte hodně peněz a ráno vás bude bolet hlava. Kolik by podle vás měly stát léky, které vám umožní to těžké ráno překonat?

Tabletku na bolest hlavy pořídíte bez problémů pod tři koruny, což lze obratem ověřit v nějakém on-line srovnávači cen. Jde přitom o léky, které vznikly díky vysoce odborné práci vědců a stamilionovým investicím firem do výzkumu. Jejich účinnost a bezpečnost pak garantují roky prováděné klinické studie.
Tedy ještě jednou: zatímco lék proti bolení hlavy stojí tři koruny, za jednu lahev piva dáte osmkrát tolik, v restauraci pochopitelně minimálně desetkrát více! A nejspíš vám na tom nepřijde nic zvláštního.

Aniž si to uvědomujeme, léky jsou velmi levné. Vnímáme to jako samozřejmost: platíme zdravotní pojištění, takže bychom měli mít všechny léky zdarma, ne? Na(ne)štěstí tomu tak není.

Volně prodejné vs. na předpis

Léky se z pohledu pacientů dělí na dvě skupiny – na léky volně prodejné a léky na předpis. Zatímco druhá skupina je obvykle částečně hrazena právě ze systému zdravotního pojištění, volně prodejné léky pojištěním kryty nejsou.

To může být matoucí. Když mi doktor předepíše lék na bolest, doplácím opravdu minimum plus regulační poplatek (ten má být od ledna 2015 zrušený). Proč bych měl za stejný lék platit více bez receptu?

Odpověď je jednoduchá: protože ať chcete nebo nechcete, výroba a prodej léků je prostě podnikání jako každé jiné. Když budou výrobci úspěšní, budou na trh uvádět nové a lepší léky na nemoci, které jsme doposud dokázali jen obtížně léčit. Pokud ne, léky budou naopak postupně mizet, protože se nevyplatí je prodávat.

Boj o ceny rohlíků

Nebo si myslíte, že farmaceutické firmy fungují ekonomicky jinak než například velkopekárny? Samozřejmě, výrobci léků provozují výzkum a vývoj, zaměstnávají vzdělanější lidi a díky přísným kontrolním mechanismům zaručují stoprocentní jistotu, že léky opouštějí výrobní linku v předepsané kvalitě a mají
uváděné účinky. Naopak, v rohlíku čas od času narazíme na nevítaného hosta, který pozornosti personálu unikl.

Základní ekonomické principy ale platí pro oba subjekty. Avšak, pokud jde alespoň o český trh, každý má naprosto odlišné možnosti, jak se jim přizpůsobit.
Vzpomeňme na dobu před 10 lety, kdy pekárny vedly krvavou válku se supermarkety o nic menšího než o ceny rohlíků. Vté době bylo totiž nemyslitelné, aby se cena rohlíku přehoupla přes 1 korunu českou. Jak píší tehdejší Hospodářské noviny: „Dvě největší pekárny zvýšily ceny. Kupříkladu za jeden rohlík žádají nyní od obchodníků namísto osmdesáti haléřů celou korunu… Již včera se ceny v některých pražských supermarketech zvedly z obvyklé koruny o polovinu.“

Jak je to dnes? Podle české Wikipedie stály v roce 2012 rohlíky od 1,90 do 3,50 Kč, přičemž „dříve bývala váha běžného rohlíku 50 g, nyní je 43 g, někdy 39 g.
Výrobci rohlíků, jejichž vstupní náklady jsou nesrovnatelně nižší, než v případě farmaceutických firem, tedy dokázali za posledních deset let zdražit někde až o 300 procent! Ale pozor, to je v pořádku. Cenový vývoj rohlíku prostě jen kopíruje celkový vývoj cen v ČR stejně jako inflaci, kupní sílu obyvatelstva a další klíčové ukazatele, které podniky musí ve svých cenách zohlednit.

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) lze tvrdit, že za posledních deset let rostly ceny komodit o desítky procent. Podívejte se, jak roste v posledních 55 letech například pivo. Zatímco v roce 1990 stála lahev v obchodě v průměru 2,50 Kč, dnes je to už téměř 11 Kč (to je zvýšení o 340 %.)

Pivo je nejviditelnějším příkladem. ČSÚ má i dlouholetou řadu cen másla. V roce 1989 stálo kilo 40 Kč, v krizovém roce 2009 se cena držela pod stokorunou, aby vloni vystřelila na necelých 154 Kč za jeden kilogram.

A výrobci léčiv? Ti – s lehkou nadsázkou řečeno – nemají takové ukazatele ani čas sledovat, protože mají svázané ruce systémem neuvěřitelných 17 regulací (z nichž si dokonce některé protiřečí) (odkaz na článek – regulace). Především ty totiž mají vliv na cenu léků v České republice, která od okamžiku uvedení na trh už jenom klesá.