Únava v ranních hodinách, nespavost, špatná paměť, bolesti u srdce. Nejčastěji po vyslechnutí takových stížností lékař stanoví diagnózu neurocirkulační astenie. Podle různých zdrojů tato choroba postihuje 20-30% populace. Nicméně, pokud máte tuto diagnózu, nebojte se – nemoc je vyléčitelná.

Srdeční neuróza je komplex symptomů ovlivňující různé orgány a systémy. Neurocirkulační astenie se vyvíjí kvůli poruchám funkcí centrální a/nebo periferní částí autonomní (vegetativní) nervové soustavy.

Jak se ukázalo, náchylnější k tomuto onemocnění jsou citliví a zranitelní lidé, jedinci mimořádně citliví k utrpení druhých, lidé, kteří často se dostávají do obtížných životních situací.

Ženy jsou postiženy častěji než muži. Ačkoliv silnější pohlaví se stává k tomuto onemocnění náchylnější.

Srdeční neuróza se vyvíjí pod vlivem různých faktorů:

-psychický stresu;

-během období hormonálních změn v těle (puberta, těhotenství, klimaktérium);

-změna klimatu;

-fyzické, duševní nebo emocionální přetížení;

-exacerbace onemocnění neurologických, somatických nebo endokrinních; 

-neurotické poruchy.

Příznaky neurocirkulační astenie.

Toto onemocnění je charakterizováno: ztráta chuti k jídlu ve spojení s nadváhou, špatná toleranci chladu, pocitem nedýchatelnosti, krátkého dechu, pocit mrazivosti, pocit bulky v krku, vestibulární poruchy, závratě, bolesti nohou (obvykle v noci), nevolnost, bolesti břicha, bledá kůže, akrocyanóza, nadměrné pocení, retence tekutin vedoucí k otokům pod očima, časté močení, nadměrné slinění, spastická zácpa, alergie.

Kdy je nutné navštívit lékaře?

= pokud máte silné vegetativní symptomy, které narušují váš běžný denní život;

= pokud jste v neustálém vnitřním napětí;

= pokud neurocirkulační astenie doprovázená ztrátou vědomí

= pokud se cítíte stále hůř