Mononukleóza je virové onemocnění, které může způsobit únavu a slabost během týdnů nebo měsíců. Pak mononukleóza sama zmizí, ale odpočinek a dodržování tří pravidel: zima, hlad a klid – vám pomohou cítit se lépe.

Co způsobuje mononukleózu?

Infekční agens mononukleózy je virus Epstein-Barrové (EB). Nejčastěji se tento virus vyskytuje u dětí a mladých lidí, kteří mají oslabenou imunitu.

Mononukleóza se šíří prostřednictvím slin, hlenu z nosu a krku a někdy i prostřednictvím slz. Vzhledem k tomu, že se virus může přenášet líbáním, toto onemocnění se také nazývá polibková nemoc. Pokud jste se mononukleózou nakazili, můžete zabránit šíření infekce víru, pokud se vyhnete polibkům a nebudete nikomu předávat věcí jako jsou šálky, příbory, zubní kartáček apod.

Pokud jste již mononukleózu prodělali, stejně zůstanete nositelem tohoto viru. Virus EB občas může být aktivní, ale nezpůsobovat žádné symptomy. Když virus je aktivní, může být přenášen na ostatní lidi.

Jaké jsou příznaky mononukleózy?

Mezi nejčastější příznaky mononukleózy patří horečka, silná bolest v krku, zvětšení lymfatických uzlin, slabost a únava. Symptomy se obvykle začínají objevovat 4 až 6 týdnů po nákaze.

Mononukleóza může také způsobit zvětšení sleziny. Náhlé a silné bolesti v levé horní části břicha mohou znamenat, že došlo k roztržení tkáně sleziny. V tomto případě budete potřebovat naléhavou lékařskou péči a hospitalizaci.

Léčba

Jak už bylo řečeno výše, k léčbě mononukleózy je třeba zima, hlad a klid.

Odpočívejte co nejvíce. Je vhodné dodržovat naprostý klid na lůžku, abyste si mohli dobře odpočinout.

Ke zmírnění bolesti v krku kloktejte slanou vodou nebo užívejte pastilky proti bolení v krku.

Neměli byste sportovat a snažte se nezvedat nic těžkého. Slezina může být zvětšena, a úder do břicha nebo napětí svalů břišní stěny může vést k protržení sleziny.

Pokud máte problémy s erekcí, a máte o lékaře předepsané léky na erektilní dysfunkci, klikněte na tento obchod, který nabízí dostupné ceny.