Kardiovaskulární onemocnění spolu s onkologickými onemocněními a cukrovkou pevně drží prvenství mezi nejčastějšími a nebezpečnými nemocemi XX. a XXI. století. Proč právě tyto choroby jsou tak rozšířené? Důvodů je mnoho, ale podívejme se na některé z nich.

Kardiovaskulární soustava člověka, která se vyvíjela v procesu biologické evoluce, během tisíciletí lidské historie se téměř nezměnila. Ale vždyť náš způsob života je velmi odlišný od životního stylu našich předků. Dříve přemístění, získávání potravy, vytvoření bydlení s další činnosti vyžadovali velké množství energie a svalové síly. Oběhová soustava člověka je zaměřena na přesně takový intenzivní a aktivní způsob života. Pro normální fungování oběhového systému člověk by měl denně ujít nejméně 6km.

Může se zdát překvapivé, že většinou kardiovaskulární onemocnění vznikají ne kvůli nadměrnému zatížení na ní, ale naopak. Každý samozřejmě ví, že bez cvičení se svaly zeslabují. Vaše srdce je také sval, který potřebuje zatížení stejně jako ostatní svaly v těle. Navíc svalová tkáň je také v krevních cévách a potřebuje cvičení.

Tudíž nečinnost svalů způsobuje fyzickou slabost člověka a snížení přirozené výdrži. To způsobuje náchylnost člověka k různým bakteriálním a virovým onemocněním. Mimochodem infekce se může rozšířit i do jiných částí těla, například srdce. Tedy chřipka nebo angína mohou způsobit komplikace, například v podobě myokarditidy (zánět srdečního svalu). Lidé, kteří mají sedavý životní styl, jsou více náchylní k obezitě. Při obezitě vznikají respirační tísně (dušnost), což vede k plicním a srdečnímu selhání. Nadto u lidi s nadváhou je výrazně zvýšené riziko vzniku aterosklerózy.

Necvičenost kardiovaskulárního systému může to vést k dalším zdravotním problémům. S velkým poklesem fyzické aktivity u většiny moderních lidí se zvýšila neuropsychická zátěž. Je to většinou zapříčiněno obrovským množstvím informací, kterou denně vnímáme prostřednictvím médií. Vzhledem k tomu, že mnoho z těchto informací vyvolávají v nás negativní emoce, je tedy zřejmé, jak silně je přetížen nervový systém člověka. Nervová a kardiovaskulární soustavy jsou úzce propojeny. Každá silná emoce způsobuje v těle určitou reakci, která spojená s alespoň minimální změnou v prokrvení orgánů.

Příroda poskytuje způsob, jak odstranit zbytečné napětí v těle: člověk je uspořádán tak, že nervové napětí se snižuje fyzickou aktivitou. Ale pokud rovnováha mezi fyzickou a neuropsychickou zátěží je porušena, reakce na emoční stres je příliš závažná a dlouhodobá. Tak, v kardiovaskulární soustavě začínají se vyvíjet taková onemocnění jako jsou hypertenze, ateroskleróza, ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu.

Někteří lidé fyzickou zátěž nahrazují prostředky ke vzpružení organismu. Tímto způsobem lidé se ocitají v zajetí zlozvyků, zapomínajíce na to, že alkohol, tabák a navíc drogy mohou způsobit vznik mnoha kardiovaskulárních onemocnění, zejména ischemické choroby srdeční.