Ateroskleróza je chronické onemocnění krevních cév charakterizované ukládáním cholesterolu na cévních stěnách, zvýšením růstu pojivové tkáně způsobující zúžení krevních cév a poruchy krevního oběhu (někdy i ucpávání cév).

Ateroskleróza se vyskytuje nejčastěji u mužů ve věku 50-60 let a u žen starších než 60 let. Nicméně v posledních letech se předčasné aterosklerózy vyskytují již u mladších osob ve věku 30-40 let. Zřetelná náchylnost k ateroskleróze je v některých rodinách. Další dispozice k ateroskleróze jsou arteriální hypertenze, obezita, kouření, diabetes mellitus, zvýšená hladina lipidů v krvi (poruchy metabolismu tuků a mastných kyselin). Příčiny rozvoje aterosklerózy jsou také spojeny se sedavým způsobem života, silným emočním vypětím, někdy – s osobnostními rysy člověka (psychologický typ „lídr“).

Příznaky aterosklerózy závisí na lokalizaci onemocnění.

Aterosklerotické postižení mozkových cév: zhoršení paměti a soustředění, snížení rozumových schopností, závratě, bolesti hlavy.

Ateroskleróza koronárních tepen: angina pectoris

Aneurysma hrudní aorty: dlouhodobá svíravá nebo palčivá bolest za hrudní kostí.

Ateroskleróza končetinových tepen: bolest svalů končetin při chůzi, chladné končetiny, křeče, bledost končetin.

Příčiny aterosklerózy.

Ateroskleróza se může rozvíjet na základě dvou hlavních příčin.

První je spojena se zvýšenou produkci cholesterolu v játrech. Hlavní příčiny jsou pikantní, smažená a tučná jídla, alkoholické nápoje, zlost a prchlivost. Tyto faktory vedou ke zvyšování hladiny cholesterolu, jeho usazování na stěnách cév. To podporuje rozvoj aterosklerózy mozkových, končetinových a jiných tepen.

Druhá se vztahuje k porušení metabolismu tuků (lipidů). Důležitý faktor pro regulační systém těla je stravování. Pokud člověk konzumuje velké množství kalorických, studených, těžkých, tučných a sladkých potravin, v jeho těle se shromažďuje přebytečný tuk, který se usazuje ve vnitřních orgánech a podkožních tukových buňkách (obezita).

V závislosti na lokalizaci onemocnění existuje ateroskleróza končetinových tepen (nejčastěji ateroskleróza dolních končetin), mozková ateroskleróza, ateroskleróza koronárních tepen (aterosklerotické onemocnění srdečních cév) a další formy této nemoci.

Existuje mnoho způsobů, jak zabránit rozvoji aterosklerózy. 

Stop kouření!

Nejjednodušší prevencí před tímto onemocněním je přestat kouřit. Je zjištěno, že lidé, kteří kouří krabičku cigaret denně, mají 3 až 5 krát vyšší riziko vzniku aterosklerózy než nekuřáci. 

Pohyb

Staří mudrci říkávali: „Pohyb je život!“. Ranní cvičení, procházky a běh, lyžování, plavání – aktivní způsob života je důležitý v prevenci před aterosklerózou.

Dieta

Pro snížení hladiny cholesterolu v krvi můžete snížit konzumaci živočišných potravin a mléčných výrobků s vysokým obsahem tuku, másla, vajec. Nahraďte máslo olejem, jezte více zeleniny a ovoce.

Hubnutí

Kromě diety se doporučuje provádět půst 1-2krát týdně.

Bylinky

Bylinky mají příznivý vliv na zdraví a také jsou velmi užitečné v léčbě a prevenci aterosklerózy. Bylinná léčba aterosklerózy trvá 2 měsíce, pak se dělá přestávka 1 až 1,5 měsíců a léčba se znovu pokračuje. 

Pro zabránění vzniku aterosklerózy jezte česnek, cibuli, celer a citrón.