Jak se říká, nervozita způsobuje choroby, což platí zejména i pro žaludeční vřed. Víte co přispívá ke vzniku tohoto onemocnění? V klinické praxi jsou případy vzniku žaludečního vředu v důsledku těžkého emočního stresu během několika hodin. Nespokojenost se sebou samým, nízké sebevědomí, úzkost – tyto psychologické stavy vedou k stresu, změnám v nervovém systému a následně ke vředům. I když se během mnoha let lékaři naučili přesně diagnostikovat peptické vředové choroby a účinně ji léčit, počet pacientů postižených žaludečním vředem však neklesá. Kdo je nejvíc náchylný k vředové chorobě? Riziková skupina je velmi široka. Nejnáchylnější k této chorobě jsou muži s krevním typem 0, lidé cholerického temperamentu (emocionální a nevyrovnaní), kuřáci, které mnoho kouří, lidé, kteří nadměrně pracují a nepravidelně se stravují.

K rozvoji vředové choroby přispívá kombinace několika  rizikových faktorů včetně povahových vlastností. Lidé příliš nervózní nebo prožívající časté negativní emoce mají větší náchylnost k žaludečnímu vředu, a naopak ti, kdo klidně přijímají rány osudu, trpějí vředem zřídka.

Lékaři se dlouhou dobu domnívali, že žaludeční vředy jsou způsobeny pouze špatnou výživou, stresy, kouřením, alkoholem, povahou a temperamentem. V roce 1983 byl odhalen zvláštní druh bakterií, které schopné přežít i v kyselém prostředí žaludku. Tyto bakterie porušují střevní sliznici a tím způsobuje zánět a tvorbu vředů. Přesto pouze přítomnost bakterií nemůže vyvolat vznik žaludečního vředů. K tomu přispívají také špatná strava, tabák, alkohol, káva a stres.

Žaludeční vřed je sezónním onemocněním. Kritické období pro tuto nemoc je obvykle jaro a podzim. Právě v této období je třeba začít speciální léčbu vředů, aniž čekat na nepříjemné příznaky. Žaludeční vředy jsou doprovázeny táhlou bolesti v břiše, která se projevuje ihned nebo 15-30 minut po jídle, a pak postupně zmizí. Během exacerbace vředové choroby se může objevit pocit nevolnosti, říhání kyselého obsahu žaludku a pálení žáhy.

Při vředové chorobě bolesti vznikají při lačném žaludku v noci. Často bolí nejen břicho, ale levá strana a dokonce i záda. Zbavit se jich je možné vypitím vody, mléka nebo snědením nějakého jídla. Ku podivu vředy nepotlačují chuť k jídlu, naopak neustále se zdá, že žaludek je prázdný a chce se jíst.

Dříve pacienti s žaludečními vředy museli držet přísnou dietu. V dnešní době lékaři doporučují držet dietu v období exacerbace vředů, a v jiné období stravovat se zdravě a vyváženě.

V období akutní exacerbace žaludečních vředů z jídelníčku se vylučují ostrá, kyselá, smažená i tučná jídla a sycené nápoje. Jindy je důležité nemít prázdný žaludek po dlouhou dobu. Je vhodné jíst po ránu krémové polévky, rosoly, kaše, ovesná kaše apod., dávat přednost vařeným a dušeným jídlům. Doporučuje se jíst maso, mléko, vejce a toasty.

Vyhýbejte se stresu pokud máte žaludeční vřed! Pokuste se uspořádat svůj život, abyste měli čas pro relax. Omezte pití alkoholu a kouření cigaret, protože oslabují obranyschopnost organismu.